Naujienos

Kaip koronavirusas veikia viešojo ir privataus sektorių partnerystę?

1.jpg

Kaip koronavirusas veikia viešojo ir privataus sektorių partnerystę? Kas nutiks daugybei ligoninių, mokyklų, kelių, oro uostų infrastruktūroms ir kitiems itin svarbiems projektams, kuriuos užklupo visiškas uždarymas?

Mūsų gyvenimas pasikeitė dėl koronaviruso krizės. Bet ar jis pasikeitė amžiams? Ar tai viską keičia? Europos investicijų banko ekspertai ištyrė COVID-19 krizės poveikį nuo švietimo, technologijų iki medicinos, susisiekimo sektorių bei matomą poveikį kasdieniam mūsų gyvenimui.

Norėdami sužinoti, ką koronavirusas reiškia ir kokį poveikį turi viešajai infrastruktūrai, įgyvendinamai viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu ir kurią užklupo pandemija, Europos investicijų banko apžvalgininkas Chris Knight kalbino Europos viešojo ir privataus sektorių partnerystės žinių centro (EPEC) patarėją Julia Kennedy.

Pokalbio metu EPEC patarėja teigė, kad koronaviruso pandemija turi didžiulę įtaką – per labai trumpą laiką, visoje Europoje sustojo visos viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu įgyvendinamų projektų statybos. Ateityje tai sukels daug vėlavimų, todėl labai svarbu iškelti klausimą, kas prisiims atsakomybę už tolimesnius vėlavimus? Natūraliai, privačiam sektoriui kils klausimas, ar jam bus skirtos baudos už sutarties įsipareigojimų vėlavimą, ar viešasis sektorius padės padengti užgulusią finansinę naštą?

Pašnekovės teigimu, ši krizė kels nemažai iššūkių viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu įgyvendinamiems projektams, partnerystės formai. Jos teigimu, dabar, šioje situacijoje, svarbiausia yra aiškus bendravimas tarp šalių – privatus partneris turi suprasti, kokį spaudimą viešasis sektorius patiria, kad galėtų užtikrinti viešųjų paslaugų teikimo tęstinumą, o viešasis partneris taip pat turėtų suprasti ir atsižvelgti į iššūkius, su kuriais susiduria privatus partneris, įgyvendindamas savo projekto dalį. Julia Kennedy teigia, kad EPEC ir visų viešojo ir privataus sektorių partnerystės ekspertų vaidmuo dabar yra sutelkti visus viešojo sektoriaus suinteresuotus atstovus bei suteikti jiems galimybę kartu dalintis idėjomis ir sprendimais, kaip reiktų konstruktyviai bendradarbiauti su savo privataus sektoriaus partneriais. Jos teigimu, COVID-19 krizė, precedento neturinčiu būdu, pabrėžė poreikį lanksčiai teikti viešąsias paslaugas, o ateityje, sudarinėjant viešojo ir privataus subjektų sutartis, tiek viešasis, tiek privatus projekto partneris stengsis būti kur kas lankstesni bei sąmoningesni.

Visą pokalbį su pašnekove žiūrėkite čia: https://www.youtube.com/watch?v=JtR95IInLMY&feature=emb_logo

 

 

Originaliai šis straipsnis buvo publikuotas šiame puslapyje: https://www.eib.org/en/stories/coronavirus-impact-public-private-partnerships

Paskutinė atnaujinimo data: 2020 05 15