VPSP projektai ir statistika - Naujienos

Lietuvos VPSP projektui – tarptautinis UNECE apdovanojimas

unece.png

Gegužės 3–5 d. Atėnuose vykusiame tarptautiniame viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) forume išdalinti Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos (UNECE) apdovanojimai. Tarp geriausių pokyčius kuriančių VPSP būdu įgyvendintų projektų – ir Lietuvos.

Pirmą kartą tarp šešių projektų, vertų ypatingo pagyrimo, atrinktas Kauno rajono savivaldybės kartu su privačiu partneriu „Baltic Infrastructure Fund“ įgyvendintas projektas, kuriuo buvo siekiama padidinti švietimo, sporto, laisvalaikio ir sveikatingumo paslaugų prieinamumą Kauno rajono savivaldybėje. Projektas buvo apdovanotas už pritaikytus sprendimus, orientuotus į aplinkosaugą ir tvarumą, neutralų poveikį aplinkai bei replikavimo galimybes. Kviečiame peržiūrėti projektą pristatantį video, projekto įgyvendinimo metu padarytus pokyčius pristato Kauno rajono vaikai - https://www.youtube.com/watch?v=943rlJFcasY

Įgyvendinusi šį projektą, Kauno rajono savivaldybė padidino mokyklų pastatų energetinę klasę, taip pat išplėtė ir modernizavo sporto infrastruktūrą, įskaitant baseiną. Pirmiausia buvo atsižvelgta į savivaldybės gyventojų poreikį pagerinti viešųjų paslaugų prieinamumą ir kokybę ne tik mokiniams ir mokytojams, bet ir visai bendruomenei. Po atnaujinimo mokyklose papildomai priimti 500 mokinių iš apylinkių, todėl vietos moksleiviams nebereikia važiuoti į nutolusias mokyklas. Mokytojams ir mokyklų administracijai nebereikia rūpintis pastatų priežiūra – privatus partneris yra atsakingas už visos infrastruktūros priežiūrą 13 metų.

Siekiant sumažinti CO2 emisiją ir komunalines išlaidas visos trys mokyklos ir baseinas buvo suprojektuoti taip, kad maksimaliai naudotų saulės elektrinę ir oras-oras šilumos siurblius. Privatus subjektas griovimo atliekas pakartotinai panaudojo kelio ir naujos statybos pastato pamatų darbams.

Tai pirmasis Lietuvoje kompleksinis VPSP projektas, kuris vienu metu įgyvendintas trijose Kauno rajono savivaldybės teritorijose: rekonstruotos Zapyškio pagrindinė ir Kačerginės pradinė mokyklos, atnaujintas Mastaičių baseinas, o šalia esančiame sklype pastatyta pradinė mokykla su darželiu. Projekto investicijų vertė – 13,6 mln. eurų.

Šis projektas paskatino ir kitas savivaldybes inicijuoti švietimo ir pastatų atnaujinimo VPSP projektus. Klaipėdos rajono savivaldybė yra pasirašiusi sutartį įgyvendinti daugiafunkcinio centro Sendvario seniūnijoje, kuris bus skirtas ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymui, projektą. Taip pat Anykščių, Ukmergės, Šilutės savivaldybės inicijavo pastatų energetinės klasės padidinimo projektus – sako CPVA ekspertė Ieva Dženkauskaitė.

Įgyvendinant šį projektą, Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertai Kauno rajono savivaldybei teikė finansinę ekspertinę pagalbą, dalyvavo derybose su privačiu investuotoju ir jose atstovavo viešąjį interesą. Taip pat padėjo spręsti iššūkius ir sutarties įgyvendinimo metu.

Forume šalys ne tik pristatė VPSP projektus, tačiau daug dėmesio buvo skirta žiedinei ekonomikai, fiskaliniu požiūriu tvarios ir kokybiškos infrastruktūros, kurios pagrindiniai naudos gavėjai – žmonės, kūrimui. Nemažo dėmesio forume sulaukė ir Ukrainos atstatymo projektai.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023 07 21