Viešųjų investicijų finansavimo šaltiniai - Finansavimo šaltinių katalogas

Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondas

Finansavimo formaDotacija
TipasVeiklai vykdyti
Finansavimo galimybėsGalima gauti finansavimą, Bus galima gauti finansavimą
Veiklos sektoriusSocialinės paslaugos, Užimtumas
Finansuojamos veiklosParama užimtumo didinimui
Atrankos būdasPatvirtintų projektų finansavmas
Galimų pareiškėjų tipaiValstybės institucijos
Priemonės metai2021-2027

Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo (EGF) teikiama parama žmonėms, netekusiems darbo dėl esminių pasaulio prekybos sistemos struktūrinių pokyčių, vykstančių dėl globalizacijos, pavyzdžiui, kai uždaroma didelė bendrovė arba gamykla perkeliama už ES ribų, arba dėl pasaulinės ekonomikos ir finansų krizės.
Pagrindinis EGF tikslas – palengvinti darbuotojų reintegraciją į darbo rinką nuo rimto ekonomikos sutrikdymo nukentėjusiose srityse, sektoriuose, teritorijose ar darbo rinkose.
Konkretusis EGF tikslas – teikti paramą didelio masto netikėto restruktūrizavimo atvejais, visų pirma susijusiais su globalizacijos keliamais uždaviniais (pavyzdžiui, pasaulio prekybos sistemos struktūriniais pokyčiais, ginčais dėl prekybos, finansų ar ekonomikos krizėmis, perėjimu prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos) arba su skaitmeninės transformacijos ar automatizavimo padariniais.

Bendras biudžetas – apie 1,5 mlrd. EUR.
Iš jo gali būti dengiama nuo 60 iki 85 proc. išlaidų projektų, kurių paskirtis – padėti atleistiems darbuotojams rasti kitą darbą arba steigti savo verslą.
EGF – viena iš specialių priemonių, kurioms netaikomos Daugiametės finansinės programos viršutinės biudžeto ribos.

Administruojančios institucijos

EK Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas (EMPL GD)

Koordinuoja Lietuvoje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Ekspertinis vertinimas

Atranka nevykdoma

Paraiškas fondui teikti gali tik ES valstybės narės. Individualūs asmenys, atstovaujančiosios organizacijos arba darbdaviai, kuriems kilo atleidimo iš darbo problema ir kurie nori užtikrinti, kad atleisti darbuotojai pasinaudotų EGF parama, turėtų kreiptis į EGF projektus įgyvendinančią įstaigą savo valstybėje narėje
ES mastu EGF paramos projektus administruoja ir įgyvendina nacionalinės arba regionų valdžios institucijos. Kiekvienas projektas vykdomas dvejus metus.
Siekiant užtikrinti patikimą finansų valdymą, EGF negali finansuoti priemonių, kurios jau finansuojamos iš kitų Sąjungos fondų ir programų, įtrauktų į Daugiametę finansinę programą. Be to, EGF finansine parama negalima pakeisti nacionalinių priemonių ar priemonių, kurias darbuotojus atleidžiančios įmonės privalo taikyti pagal nacionalinius teisės aktus arba kolektyvines sutartis.
Kadangi finansinė parama valstybėms narėms yra išmokama laikantis pasidalijamojo valdymo principo, valstybės narės turės teikti finansinės paramos panaudojimo ataskaitas.

EGF bendro finansavimo norma bus suderinta su didžiausia „Europos socialinio fondo +“ bendro finansavimo norma atitinkamoje valstybėje narėje.
Investicijos į savarankišką darbą, savo verslo kūrimą ar įmonę perimantiems darbuotojams negali viršyti 20 000 EUR vienam atleistam darbuotojui.

Asmenys, kurie netenka darbo dėl koronaviruso krizės, skaitmenizacijos, automatizavimo, perėjimo prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos ar kitų pokyčių, gali gauti paramą, kokia bebūtų atleidimo priežastis.
Formalus reikalavimas – kad per tam tikrą ataskaitinį laikotarpį darbo būtų netekę ne mažiau kaip 200 darbuotojų.
Iš EGF bendrai nefinansuojamos socialinės apsaugos priemonės, tokios kaip pensijos arba bedarbio pašalpos.

EGF finansinė parama teikiama didelio masto restruktūrizavimo atveju, dėl kurio per keturių mėnesių ataskaitinį laikotarpį valstybės narės įmonėje sustabdoma daugiau kaip 250 atleistų darbuotojų ir savarankiškai dirbančių asmenų veikla, įskaitant veiklos sustabdymą tiekėjų ar tolesnės gamybos grandies įmonėse.

Projektus įgyvendina Lietuvos darbo birža tiesiogiai arba per savo teritorinius padalinius.

EGF finansinė parama visų pirma turėtų būti skiriama aktyvioms darbo rinkos priemonėms, kuriomis siekiama sparčiai reintegruoti paramos gavėjus į tvarią darbo vietą tame pačiame ar kitame veiklos sektoriuje. Priemonės turėtų atspindėti numatomus vietos ar regiono darbo rinkos poreikius.
Ypatingas dėmesys skiriamas priemonėms, padedančioms pačioje nepalankiausioje padėtyje esančioms grupėms.
Atleisti darbuotojai ir savarankiškai dirbantys asmenys, kurių veikla nutrūko, turėtų būti laikomi EGF paramos gavėjais.

Iš EGF gali būti bendrai finansuojami tokios priemonės kaip: pagalba ieškant darbo, profesinio orientavimo pagalba, švietimas, mokymas ir perkvalifikavimas, verslumas.
Iš EGF bendrai nefinansuojamos socialinės apsaugos priemonės, tokios kaip pensijos arba bedarbio pašalpos. Parama teikiama asmeniui, kuriam yra suteiktas bedarbio statusas.

ES narės

Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondas (EGF) yra konkreti ES solidarumo su darbo netekusiais Europos darbuotojais išraiška.
Prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšomis siekiama gerinti šių darbuotojų įgūdžius ir įsidarbinamumą., Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondas (EGF) yra konkreti ES solidarumo su darbo netekusiais Europos darbuotojais išraiška.
Prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšomis siekiama gerinti šių darbuotojų įgūdžius ir įsidarbinamumą.
Iš EGF darbuotojams teikiama individuali parama yra laikina ir vienkartinė.

SANGLAUDA, ATSPARUMAS IR VERTYBĖS
Paskutinė atnaujinimo data: 2022 01 31