Naujienos

Socialinis būstas Airijoje: daugiau nei 33 tūkstančiai naujų namų kasmet

6.jpg

Airijos ekspertai skaičiuoja, kad kasmet, nuo 2021 iki 2030-ųjų, Airijai prireiks apie 33 tūkstančių naujų socialinių būstų. Tam šalies Vyriausybė kasmet ketina skirti iki 4 milijardų eurų. 

Pažinti iš arčiau, kaip Airijoje planuojami ir įgyvendinami socialinių būstų projektai, ir pasisemti patirties buvo siekiama neseniai įvykusio pažintinio vizito Airijoje metu. Lietuvos delegaciją sudarė Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA), Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijų atstovai, taip pat Alytaus ir Vilniaus miestų bei Švenčionių ir Tauragės rajonų savivaldybių vicemerai.

Vizito metu Airijos Būsto, vietos valdžios ir paveldo ministerijos bei kitų institucijų atstovai pristatė Airijos Vyriausybės patvirtintą 2021–2030 metų būsto planą „Būstas visiems“. Jame išskirtas pagrindinis Airijos vyriausybės tikslas – kad kiekvienas valstybės gyventojas turėtų prieigą prie geros kokybės būsto: galėtų pirkti ar išsinuomoti už prieinamą kainą, būstas būtų pastatytas pagal aukštus standartus ir tinkamoje vietoje, užtikrintų aukštą gyvenimo kokybę.  

Taip pat pristatyti skirtingi Airijos socialinio būsto prieinamumo užtikrinimo modeliai, standartinis kokybiško būsto projektavimo vadovas, skirtingi institucijų vaidmenys būsto prieinamumo užtikrinimo sistemoje.

Lietuvos delegacija turėjo galimybę ir aplankyti sėkmingus socialinių būstų pavyzdžius – Craddockstown miestelį, kuriame socialiniam būstui pastatyta daugiau nei 1 000 kotedžų, ir Dublino Ayrfield rajoną su 150 apartamentų, skirtų socialiniam būstui. Įgyvendinant socialinio būsto projektus didelis dėmesys čia skiriamas ne tik socialinių poreikių tenkinimui (netoli socialinio būsto yra mokyklos, darželiai, gydymo įstaigos, vaikų žaidimų aikštelės, poilsio ir sporto zonos), tačiau ir aplinkosauginių tikslų siekimui (naudojamos draugiškos aplinkai statybinės medžiagos, sumontuotos saulės baterijos).

Dalis šių Airijos socialinio būsto projektų įgyvendinama viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) būdu. Vizito metu atsakingų Airijos institucijų atstovai papasakojo apie VPSP naudą įgyvendinant socialinio būsto projektus, šių projektų įgyvendinimo procesą ir ypatumus.

Airijos ministras, atsakingas už vietos valdžią ir planavimą, Kieran O'Donnell akcentavo, kad viena iš Airijos socialinio būsto sėkmės priežasčių yra valdžios politinis sutarimas siekti socialinių tikslų savo gyventojams užtikrinant būsto prieinamumą ir kokybę. Toks sutarimas įtvirtintas Vyriausybės patvirtintame strateginiame dokumente, kuriame nurodomos būsto politikos krypčių įgyvendinimo priemonės.

Pažintinis vizitas finansuotas Europos Sąjungos projekto „Viešųjų investicijų efektyvumo didinimas“ lėšomis.

  • foto soc bustas.jpg
  • 7.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
1 / 2
Paskutinė atnaujinimo data: 2023 12 04